Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-09-15

30 września upływa termin składania wniosków o zwrot VAT

30 września 2011 r. upływa termin składania wniosków o zwrot VAT zapłaconego w innych krajach UE. Wnioski o zwrot VAT mogą składać również polscy podatnicy, którzy w trakcie 2010 r. nabywali towary i usługi w innych państwach członkowskich. W artykule zostaną omówione zasady, na jakich zwrot ten przysługuje, oraz sposób wypełniania wniosku o zwrot, czyli formularza VAT-REF.

1. Wstęp

Przepisy wszystkich państw członkowskich przewidują możliwość odzyskiwania VAT przez podatników z innych państw członkowskich. Zobowiązują do tego przepisy dyrektywy Rady 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim (Dz.Urz. UE.L.08.44.23, z późn. zm.) (dalej: dyrektywa 2008/9/WE).

Z możliwości zwrotu VAT zapłaconego w innych państwach członkowskich mogą korzystać również polscy podatnicy. Podkreślić należy, że podatnicy starają się o taki zwrot nie na podstawie polskich przepisów, lecz na podstawie przepisów poszczególnych państw członkowskich. Dlatego zagraniczni podatnicy ubiegający się o zwrot VAT w Polsce czynią to na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 29 czerwca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz.U. Nr 136, poz. 797) (dalej: rozporządzenie w sprawie zwrotu). Ze względów objętościowych omówienie wszystkich tych przepisów w niniejszym artykule jest niemożliwe. W związku z tym zasady zwrotu obowiązujące polskich podatników ubiegających się o zwrot VAT w innych państwach członkowskich zostaną omówione na podstawie przepisów dyrektywy 2008/9/WE. Jest to o tyle uzasadnione, że przepisy poszczególnych państw członkowskich (w tym przepisy polskie) określające zasady zwrotu VAT podatnikom z innych państw członkowskich były konstruowane na podstawie właśnie tej dyrektywy, a w razie niezgodności przepisów państw członkowskich z przepisami dyrektywy 2008/9/WE podatnicy mogą powoływać się bezpośrednio na przepisy dyrektywy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00