Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-28

Rozliczenie i zwrot VAT u polskiego podatnika w innych krajach UE - Malta

W poprzednich numerach wskazywaliśmy Państwu, jak rozliczać VAT w Niemczech (BV nr 3), Wielkiej Brytanii (BV nr 2), Irlandii (BV nr 4) oraz w innych krajach UE (BV nr. 1, 5-19). Obecnie informujemy, jak rozliczać VAT na Malcie.

O tym, czy musimy się zarejestrować jako podatnicy VAT na Malcie, decyduje miejsce dostawy (ustalone według zasad określonych w art. 22 ustawy o VAT) lub miejsce świadczenia (ustalone według zasad określonych w art. 27 i 28 ustawy o VAT). Jeśli znajduje się ono na Malcie, to mamy taki obowiązek. Jednak od tej zasady są wyjątki. Dlatego nie zawsze wykonanie dostawy lub świadczenie usług na Malcie lub na rzecz maltańskiego podatnika powoduje, że mamy obowiązek zarejestrować się tam jako podatnik VAT.

Kiedy polska firma nie musi się zarejestrować

VAT rozlicza kontrahent

Nie będziemy musieli się zarejestrować, gdy dokonujemy dostaw towarów lub świadczymy usługi, w przypadku których VAT rozliczy nasz maltański kontrahent. Reguła ta dotyczy przypadków, gdy odbiorcą towaru lub usługi jest przedsiębiorca lub spółka zarejestrowana dla celów maltańskiego VAT. Mamy jednak wybór, czy w tym przypadku chcemy się zarejestrować na Malcie, czy też nie. Maltański kontrahent rozliczy za nas VAT w przypadku następujących usług:

l świadczonych na tzw. ruchomym majątku rzeczowym,

 związanych z kulturą, sportem, edukacją czy organizowaniem takich wydarzeń kulturalnych czy sportowych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00