Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-01

Kiedy faktura VAT nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego

Prawo do odliczenia podatku naliczonego to podstawowe prawo podatnika. Jest wyrazem zasady neutralności VAT w obrocie gospodarczym. Otrzymana przez podatnika faktura VAT nie zawsze jednak daje prawo do takiego odliczenia. Każdy przypadek ograniczenia tego prawa musi jednak wynikać wprost z przepisów ustawy o VAT.

Ustawodawca szczegółowo wymienia przypadki, kiedy podatnicy nie mają prawa odliczać VAT. Nie można odliczać podatku naliczonego z faktury, faktury korygującej, dokumentów celnych (oraz odpowiednio ich duplikatów), w przypadkach ściśle uregulowanych w ustawie. Przedstawiamy je w tabeli.

Wykaz czynności, które nie dają prawa do odliczenia VAT

infoRgrafika

Zasadniczą przesłanką ww. ograniczeń w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zapobieżenie nadużyciom i sytuacjom, w których faktura VAT byłaby wystawiana w celu uszczuplenia należności budżetowych. Jednak w praktyce każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie.

Ad 1. Wystawienie faktury przez podmiot do tego nieuprawniony

Zawsze należy mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami krajowymi prawo do wystawienia faktury VAT ma tylko podmiot zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, który przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożył w urzędzie skarbowym zgłoszenie na druku VAT-R oraz posługuje się w obrocie gospodarczym nadanym mu Numerem Identyfikacji Podatkowej - NIP.

Ewentualne skutki wystawienia faktury VAT przez podmiot do tego nieuprawniony mogą obciążyć zarówno wystawcę faktury, jak i nabywcę towarów i usług.

Stanowisko sądów administracyjnych i ETS

Dotychczas w interpretacjach udzielanych przez urzędy skarbowe przeważał pogląd, że jeżeli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawej bądź osoba fizyczna wystawi fakturę VAT, w której wykaże kwotę podatku, to jest obowiązana do jego zapłaty. Bez znaczenia pozostawał fakt, że podmiot był nieuprawniony do wystawienia faktury VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00