Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-11-01

Jak rozliczyć podatek od importu usług na ruchomym majątku rzeczowym

W Polsce kupuję surowiec, a następnie wywożę go do Włoch w celu przerobienia na produkt gotowy (dawne uszlachetnianie czynne), po czym wraca on do Polski, zawsze po okresie niedłuższym niż 30 dni od dnia dokonania usługi przerobu.

PROBLEM
Zasada ogólna mówi, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, czyli w naszym przypadku usługa powinna być opodatkowana we Włoszech.
Jednak w przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu usługi (Włochowi) numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku (posiadamy aktualny wydany w Polsce numer VAT UE i podajemy go usługodawcy) lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego (Polska) innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane (Włochy), miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer (Polska), pod warunkiem wywiezienia ich nie później niż w ciągu 30 dni. Wynika z tego, że jeśli podamy Włochowi nasz polski numer VAT UE, transakcję tę możemy opodatkować w Polsce. Jak formalnie będzie wyglądało rozliczenie tego VAT-u w Polsce? Wydaje mi się, że powinnam wystawić fakturę wewnętrzną, analogicznie jak w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, i naliczyć 22% VAT. Następnie fakturę tę ująć dwukrotnie w tej samej deklaracji. Pierwszy raz - w części C.2, gdzie wykażę od tej faktury podatek należny, który zobowiązałam się naliczyć, podając swój numer VAT kontrahentowi z Włoch. Drugi raz naliczę ten sam VAT w części D.2, jako mój podatek naliczony od zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną. Podatek będzie więc wartościowo się zerował i nie będzie miał wpływu na kwotę podatku do zapłaty. W którym oknie części C.2 mam ująć tę transakcję. Osobiście zakwalifikowałabym ją jako import usług. Natomiast podstawą opodatkowania przy imporcie usług jest - jak wynika z art. 29 pkt 17 - kwota, którą usługobiorca jest zobowiązany zapłacić, więc na mojej fakturze wewnętrznej VAT 22% naliczam od kwoty brutto z faktury włoskiej. Czy mój sposób myślenia jest prawidłowy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00