Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-04-29

Opodatkowanie czy zwolnienie z VAT usług pomocniczych do usług finansowych

Od 1 stycznia br. zmienił się w ustawie o VAT katalog zwolnień przedmiotowych. Z powodu zaostrzenia przepisów duża część usług zwolnionych z VAT do końca 2010 r. obecnie jest opodatkowana. W związku z tą zmianą sporo problemów pojawiło się przy ustalaniu prawa do zwolnienia dla usług pomocniczych do usług finansowych.

Zwolnienia dla usług finansowych i pomocniczych w 2010 r.

Do 31 grudnia 2010 r. usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT korzystały ze zwolnienia z opodatkowania. W poz. 3 tego załącznika zostały wymienione usługi pośrednictwa finansowego mieszczące się w sekcji J ex (65-67) klasyfikacji PKWiU z 1997 r.

Zgodnie z obowiązującym wówczas dla ustawy o VAT PKWiU z 1997 r. w grupowaniu 67.13.10.-00.90 sklasyfikowane zostały:

usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej nie wymienione.

Niestety, objaśnienia do klasyfikacji PKWiU nie dawały wskazówek, jakie usługi kryły się w ww. kategoriach, co budziło znaczne wątpliwości interpretacyjne. Istniała jednak możliwość wystąpienia z odpowiednim wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi, który to urząd na podstawie dokonanego opisu świadczonych usług przyporządkowywał je do określonych kategorii.

Mimo że klasyfikacje te nie były i nie są wiążące dla kontrolujących, jednak w praktyce urzędy nie kwestionowały ich poprawności. W konsekwencji podatnicy posiadający je byli zabezpieczeni przed ryzykiem zakwestionowania przez organy podatkowe braku opodatkowania VAT świadczonych przez nich usług. Tak postąpił np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 9 grudnia 2010 r. (nr IPPP1-443-998/10-4/BS) czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z 6 października 2010 r. (nr ILPP2/443-1045/10-2/AD).

Z obserwacji praktyki stosowanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi wynikało, że w wydawanych przez siebie opiniach klasyfikacyjnych ośrodek ten często przyjmował za rzecz podstawową ustalenie, dla kogo podatnik świadczy przedmiotowe usługi. Jeżeli usługobiorcą usług świadczonych przez wnioskodawcę były instytucje zajmujące się bezpośrednio pośrednictwem finansowym (np. banki), wówczas usługi wykonywane przez podatników traktowano jako pomocnicze do nich, co przemawiało za ich zwolnieniem z VAT. Podobny kierunek obrał także Minister Finansów, który w wydawanych przez siebie interpretacjach indywidualnych zwracał uwagę na to, dla kogo przedmiotowe usługi były świadczone (np. interpretacja MF wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2009 r., nr IPPP1-443-978/09-4/JL).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00