Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-05-31

VAT od składników majątku, które nie spełniają definicji ZCP

Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) jest wyłączona z opodatkowania VAT. W praktyce jednak niezwykle trudno przekonać organy podatkowe, że w danym przypadku mamy do czynienia właśnie z ZCP. W wielu przypadkach kwestionują one spełnienie definicji ZCP i w konsekwencji za przedmiot transakcji należy uznać poszczególne składniki majątku. Tu jednak pojawiają się problemy, gdyż nie do końca wiadomo, w jaki sposób opodatkować tego typu zestaw odrębnych składników. Mogą one podlegać różnym stawkom VAT, zwolnieniu z podatku, a część z nich może być w ogóle wyłączona z zakresu ustawy o VAT. Najwięcej trudności w tym zakresie sprawiają wierzytelności, zobowiązania i wartość firmy (tzw. goodwill).

Sprzedaż ZCP bez VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika natomiast z art. 6 ustawy o VAT, z zakresu opodatkowania wyłączona została transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. Definicję ZCP odnajdziemy w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

DEFINICJA

Zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Nie będzie problemu, jeśli podatnicy (obydwie strony transakcji) i organy podatkowe identycznie sklasyfikują określoną część biznesu i uznają ją za ZCP. Wtedy transakcja nie podlega VAT, a więc nie pojawią się także wątpliwości co do podstawy opodatkowania, stawek i ewentualnych zwolnień, treści faktury itp. Również nabywca ZCP nie będzie się zastanawiał, czy ma prawo do odliczania podatku naliczonego, skoro ten nie wystąpi.

Problemy ze spełnieniem definicji ZCP...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00