Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-04-01

Opodatkowanie VAT usług pośrednictwa w sprzedaży biletów

Opodatkowanie usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych i lotniczych stwarza wiele problemów. Istnieją wątpliwości, czy i w jakim zakresie usługi te podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce oraz jaką stawkę podatku należy stosować przy ich świadczeniu.

Ogólne zasady ustalania miejsca świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży biletów

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario - nie podlega opodatkowaniu VAT odpłatne świadczenie usług poza terytorium kraju. O tym, gdzie ma miejsce świadczenie usług, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przepisy art. 27 i 28 ustawy o VAT.

Zasady ustalania miejsca świadczenia usług pośrednictwa są bardzo skomplikowane. Ze względu na sposób ustalania miejsca świadczenia usługi pośrednictwa można podzielić aż na siedem grup. Usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych i lotniczych zaliczają się do jednej z dwóch grup, a mianowicie:

1) usług pośrednictwa związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów; miejscem świadczenia takich usług pośrednictwa jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna (art. 28 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT),

2) usług wykonywanych przez pośredników działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z usługami innymi niż usługi niematerialne; miejscem świadczenia takich usług jest miejsce, z którymi usługi te są związane (art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00