Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [74 z 627]

Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.212.2024.1.SJ

Ustalenie czy prace wykonywane przez pracownika Spółki na stanowisku Inżyniera spełniają definicję działalności badawczo- rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X sp. z o.o. (dalej jako: Wnioskodawca, Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, rozwoju oraz sprzedaży produktów z branży motoryzacyjnej oraz przemysłowej.

Wnioskodawca zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracownika na stanowisku Młodszego Inżyniera. Do jego obowiązków należy:

·wsparcie w prowadzeniu badań nad rozwojem nowych produktów chemicznych oraz w projektowaniu linii produkcyjnych i doborze oprzyrządowania,

·opracowanie metod przeprowadzania testów surowców,

·planowanie oraz przeprowadzanie testów zestawów naprawczych (kompresora/uszczelniacza),

·przechowywanie i nadzór nad odczynnikami chemicznymi niezbędnymi do prowadzenia testów,

·sporządzanie raportów z przeprowadzonych badań,

·ocena i analiza wyników badań,

·przeprowadzanie walidacji produktów chemicznych,

·optymalizacja istniejących receptur chemicznych, procesów oraz linii produkcyjnych do wytworzenia produktów chemicznych,

·benchmarking produktów chemicznych,

·realizacja zadań wynikających z Systemu Zarządzania Jakością,

·wykonywanie innych zadań zleconych przez przełożonego oraz zarząd firmy,

·przestrzeganie instrukcji oraz procedur związanych z funkcjonowaniem firmy: IATF 16949, PN-EN ISO 14001:2015, PN-N ISO 18001:2004, ISO/IEC 27001:2013.

Projekty stworzone przez pracownika w ramach ww. czynności są projektami niepowtarzalnymi, mającymi indywidualny charakter i spełniającymi przesłanki utworu określone w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm., dalej jako: ustawa o prawach autorskich), tj. są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Do utworów tworzonych przez pracownika zalicza się:

·Opracowywanie receptur (dla nowych produktów chemicznych i optymalizacji istniejących);

·Opracowanie koncepcji technologii wytwarzania (dla nowych produktów chemicznych i optymalizacji istniejących);

·Opracowywanie optymalnej kolejności i sposobu mieszania surowców (dla nowych produktów chemicznych i optymalizacji istniejących);

·Opracowywanie koncepcji konstrukcji linii i stanowisk produkcyjnych (dla nowych produktów chemicznych i optymalizacji istniejących).

Tworzone utwory mają na celu, m.in.:

·rozwój nowych oraz optymalizację istniejących produktów chemicznych,

·opracowywanie kompletnego procesu produkcyjnego dla nowych produktów chemicznych oraz optymalizowanie istniejących w celu zwiększenia efektywności i redukcji kosztów wytwarzania,

·zwiększenie konkurencyjności produktów na rynku.

Czynności podejmowane przez pracownika Spółki zatrudnionego na stanowisku Młodszego Inżyniera stanowią działalność obejmującą badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Ponadto czynności podejmowane przez ww. pracownika Spółki stanowią prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Czynności, prace wykonywane przez Pracownika

Pracownik bierze udział w różnych pracach, m.in. w projekcie, w którym rozpoczęto prace badawcze nad opracowaniem nowej metody badań starzeniowych uszczelniacza. W ramach pracy pracownik brał udział w wytworzeniu w większej skali innowacyjnego uszczelniacza. Opracowanie matrycy testów jezdnych i zaworkowych, które pozwoli na przeprowadzenie testów w ujednolicony sposób. W konsekwencji będzie możliwe przeprowadzenie analizy statystycznej wyników. Celem było opracowanie testów pozwalających na określenie szybkości stabilizacji i starzenia uszczelniacza. Moment stabilizacji dyspersji w czasie pozwoli w przyszłości usprawnić proces kontroli jakości wyrobu gotowego.

Przygotowano także prototypowe formulacje uszczelniacza. Testy miały na celu wybór przeciwutleniacza pozwalającego zachować zbliżone parametry produktu w dłuższym czasie.

Przykład badań prowadzonych przez Pracownika w ramach wykonywanych prac:

Pracownik brał udział w opracowaniu i wykonaniu próbek uszczelniacza. Wyniki dały wskazówki rozwoju, ale nadal nie rozwiązały zagadnienia.

Czynności podejmowane przez pracownika Spółki zatrudnionego na stanowisku Młodszego Inżyniera stanowią działalność obejmującą badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Ponadto czynności podejmowane przez ww. pracownika Spółki stanowią prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Prace wykonywane przez pracownika Spółki zatrudnionego na stanowisku Młodszego Inżyniera nie polegają na działaniach obejmujących zmiany rutynowe i okresowe.

Twórczy charakter czynności/prac wykonywanych przez pracownika Spółki – przykład

Pracownik był odpowiedzialny za opracowanie porównania różnych typów metod naprawy uszkodzonych opon. Opracowanie innowacyjnej metody porównawczej, w której każda z cech metod naprawczych była oceniana w wielopunktowej skali. Porównanie dotyczyło m.in. skuteczności, ceny, wpływu na środowisko czy wygody użytkowania. Metoda porównawcza pozwala na zbudowanie podstaw benchmarkingu oraz poszukiwania rozwiązań technologicznych produktu, który poprawiają jego konkurencyjność na rynku. Analiza regulacji prawnych UE i krajów NAFTA (oraz innych) pod kątem wymagań dotyczących informacji zawartych na etykiecie butelki z produktem – innowacyjnym uszczelniaczem. Zawartość informacji zależy od składu chemicznego tego produktu. W związku z tym, że produkt będzie dystrybułowany ogólnoświatowo, konieczne było zapoznanie się przez Pracownika z przepisami lokalnymi i dostosowanie zawartości etykiety do tych przepisów. W kolejnym etapie opracowywane przez pracownika były zbiory informacji niezbędnych na etykiecie z punktu wymagań technicznych (różne jednostki miar, oznakowanie daty przydatności, maksymalnego stosowanego ciśnienia itp).

Pracownik prowadził prace nad oprogramowaniem do opracowywania kart charakterystyki, gdzie w tym etapie udoskonalany jest dobór oprogramowania oraz opracowywanie specyfikacji. Takie oprogramowanie będzie pozwalało Pracownikowi na generowanie kart charakterystyki w celu spełnienia regulacji prawnych dot. chemii obowiązujących na całym świecie. Koncepcja obejmuje generowanie kart innowacyjnego uszczelniacza.

Pracownik współprojektował proces produkcji uszczelniacza. Zrozumienie podstaw fizykochemicznych pozwoli pracownikowi oraz jego współpracownikom na uniknięcie błędów predykcyjnych, pozwoli na sprawny dobór dodatków do uszczelniacza oraz ułatwi opracowanie metod badawczych do kontroli jakości produktu oraz przede wszystkim do dalszego rozwoju produktu.

Kontynuacją prac pracownika były:

a)rozwój procesu filtracji uszczelniacza,

b)pomiar wielkości cząstek gumy naturalnej w laboratorium,

c)przetestowanie surowców.

Podkreślić należy, iż w ramach swoich obowiązków Lider Zespołu podejmuje zatem prace w sposób systematyczny, tj. uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna m.in. za rozwój produktów oferowanych przez firmę.

Cele, systematyczność, harmonogramy

Do czynności wykonywanych przez pracownika należy również opracowanie time-linu realizacji linii półautomatycznej mieszania uszczelniacza, weryfikacja specyfikacji technicznej oraz layoutu linii, weryfikacja wymagań technicznych lokalizacji docelowej linii produkcyjnej. Tak samo, jak działania mające na celu opracowanie ustandaryzowanej metody odbioru oraz wdrożenia linii mieszania. W toku prac konieczne było oszacowanie przez pracownika czasów cyklu linii produkcyjnej, co będzie niezbędne w dalszym etapie prac procesowych.

Pracownik poszukiwał również rozwiązań filtracyjnych i zamawiał nowe materiały filtracyjne.

Reasumując, celem prac wykonywanych przez pracownika zatrudnionego na stanowisku Młodszego Inżyniera jest zatem zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Umowa o pracę, warunki wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia twórczego, ewidencja

Z umowy o pracę łączącej Wnioskodawcę i pracownika wynika, że obowiązki ze stosunku pracy obejmują także działalność twórczą. W zakresie wynagrodzenia, wskazuje się, że stała wartość honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu stanowi 60% wynagrodzenia zasadniczego, jednak w celu weryfikacji kwoty honorarium i wykazania, że określony w umowie procent nie odbiega od rzeczywistości, prowadzona jest ewidencja czasu pracy poświęconego na prace twórcze w powiązaniu z określonymi utworami. W ten sposób Wnioskodawca ma możliwość modyfikacji ustalonej w umowie o pracę procentowej wartości wynagrodzenia autorskiego, po dokonaniu okresowej kontroli.

Honorarium nie przysługuje pracownikowi podczas okresów jego nieobecności.

Jak już Wnioskodawca wyżej wskazywał - powstanie utworu jest dokumentowane za pomocą ewidencji czasu pracy, z której wynika ile pracownik poświęcił czasu na stworzenie konkretnego utworu. Ponadto pracownik prowadzi ewidencję stworzonych utworów.

Efekty prac twórczych pracownika:

·Zdefiniowanie parametrów fizykochemicznych uszczelniacza;

·Opracowanie i testowanie technologii wytwarzania uszczelniacza;

·Opracowanie receptur prototypowych mieszanin komponentu.

Efekty pracy pracownika:

·Opracowanie koncepcji linii półautomatycznej do przygotowania innowacyjnego uszczelniacza;

·Przygotowanie dokumentów dla Działu Jakości oraz Działu Produkcji oraz wprowadzenie wewnętrznej procedury przekazywania próbek do badań do Działu Rozwoju Produktów Chemicznych. Rozwój dokumentacji pod kątem usprawnienia prac w ww. Działach;

·Stworzenie, wdrożenie i analiza funkcjonalności procedury monitorującej odpad uszczelniacza..

Zasoby wiedzy wykorzystywanej przez Pracownika

Pracownik wykorzystywał swoją nabytą uprzednio wiedzę w tworzeniu koncepcji i poszukiwaniu surowców do syntez.

Pracownik dokonał zatem opracowania nowego typu testów do oceny właściwości prototypowych produktów dla klientów.

Ponadto pracownik wykorzystując swoją wiedzę opracował dokumentacje dot. benchmarkingu zestawów naprawczych. Zdefiniowanie nowych parametrów funkcjonalnych zestawów i oszacowanie na podstawie danych literaturowych wartości tych parametrów dla różnych rozwiązań pozwalających naprawić uszkodzoną oponę.

Pracownik na bazie posiadanych kompetencji wykonywał również analizę wyników testów odporności chemicznej etykiet „instrukcji użytkowania” wykonanych zgodnie z wymaganiami. Z uwagi na niespełnianie wymagań klienta konieczne było zaplanowanie przez pracownika dodatkowych testów oraz uruchomienie działań korygujących. W toku prac, wraz z innymi współpracownikami pracownik zdefiniował nowe metody badania odporności chemicznej i temperaturowej etykiet.

Pytania

1.Czy prace wykonywane przez pracownika Spółki na stanowisku Młodszego Inżyniera spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PIT?

2.Czy Spółka ma możliwość zastosowania do nich przepisu art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT?

Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 1. W części dotyczącej pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Państwa stanowisko w sprawie odnośnie pytania nr 1

Prace wykonywane przez pracownika Spółki na stanowisku Młodszego Inżyniera spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PIT.

Uzasadnienie

W związku z tym, że przedmiotem interpretacji jest działalność badawczo-rozwojowa należy wskazać na treść art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, zgodnie z którym działalność badawczo-rozwojowa to:

·działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe,

·podejmowana w sposób systematyczny,

·w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast w myśl art. 5a pkt 39 tej ustawy, ilekroć w ustawie o PIT jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

·badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.),

·badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei prace rozwojowe zdefiniowane są w art. 5a pkt 40 ww. ustawy i oznaczają prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z powyższymi przepisami, badania naukowe to działalność obejmująca:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Prace wykonywane przez pracownika zatrudnionego na stanowisku Młodszego Inżyniera spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej. Powyższe przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową (przy czym kryteria te muszą być spełnione łącznie).

Zgodnie z tymi kryteriami, działalność badawczo-rozwojowa powinna:

·obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,

·mieć twórczy charakter,

·być podejmowana w sposób systematyczny, oraz

·być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W związku z powyższym, czynności wykonywane przez pracownika, opisane w przedstawionym stanie faktycznym wypełniają definicję prac rozwojowych – polegają one na wykorzystaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji, tworzenia nowych oraz ulepszonych produktów. Ponadto celem prac wykonywanych przez ww. pracownika jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Jak wskazała Spółka czynności wykonywane przez Młodszego Inżyniera mają na celu, m.in.:

  • rozwój nowych oraz optymalizację istniejących produktów chemicznych,
  • opracowywanie kompletnego procesu produkcyjnego dla nowych produktów chemicznych oraz optymalizowanie istniejących w celu zwiększenia efektywności i redukcji kosztów wytwarzania,
  • zwiększenie konkurencyjności produktów na rynku.

Dodatkowo, mają one charakter twórczy a ich wynikiem jest utwór w rozumieniu ustawy o prawach autorskich.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:

1)«robiący coś regularnie i starannie»

2)«o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu»

3)«o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny».

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Zatem czynności wykonywane przez Młodszego Inżyniera cechują się systematycznością, tj. zorganizowaniem i zaplanowaniem, co potwierdza fakt, że czynności badawczo-rozwojowe prowadzone są przez wyznaczone do tego osoby, posiadające wyspecjalizowaną wiedzę, obowiązane do przestrzegania instrukcji oraz procedur związanych z funkcjonowaniem firmy oraz sporządzania dokumentacji obejmującej efekt prowadzonych prac. Prace, które mają miejsce w projektach badawczo-rozwojowych nie stanowią prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do już istniejących produktów i rozwiązań. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna m.in. za rozwój produktów oferowanych przez firmę. Ponadto celem prac wykonywanych przez ww. pracownika jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie takich zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, prace wykonywane przez pracownika Spółki na stanowisku Młodszego Inżyniera spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38-40 w zw. z art. 22 ust. 9b pkt 8 ustawy o PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że mimo iż w jednym miejscu opisu sprawy wskazali Państwo: Podkreślić należy, iż w ramach swoich obowiązków Lider Zespołu (…) biorąc pod uwagę całokształt sprawy przyjęliśmy, że mieli Państwo na myśli Młodszego Inżyniera.

W świetle art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

 Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

 Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Z ustawowej definicji prac badawczo-rozwojowych wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy podatkowej wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności B+R jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematycznie” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Podsumowując, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

W tym miejscu podkreślenia wymaga, że przepisy dotyczące działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle, a zatem do działalności badawczo-rozwojowej można zaliczyć tylko te działania podatnika, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do przedmiotu wątpliwości wyrażonych przez Państwo w postawionym pytaniu, tj. dotyczących określenia, czy prace wykonywane przez pracownika Spółki zatrudnionego na stanowisku Młodszego Inżyniera spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy wskazać, że jak wynika z opisu sprawy:

  • czynności podejmowane przez pracownika Spółki zatrudnionego na ww. stanowisku stanowią działalność obejmującą badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń. Ponadto czynności podejmowane przez ww. pracownika Spółki stanowią prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług;
  • prace wykonywane przez pracownika Spółki zatrudnionego na ww. stanowisku nie polegają na działaniach obejmujących zmiany rutynowe i okresowe,
  • pracownik zatrudniony przez Państwo na ww. stanowisku, podejmuje prace w sposób systematyczny, tj. uporządkowany, zaplanowany, metodyczny, według pewnego systemu, na podstawie przygotowanego harmonogramu prac z przyjęciem określonych celów do osiągnięcia,
  • celem prac wykonywanych przez tego pracownika jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że prace wykonywane przez pracownika Spółki zatrudnionego na stanowisku MłodszegoInżyniera spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowisko Państwa w tym zakresie jest więc prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00