Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [41 z 670]

Interpretacja indywidualna z dnia 23 kwietnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.152.2024.1.DP

Skutki podatkowe zbycia lokalu mieszkalnego odziedziczonego w spadku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Aktem notarialnym Repertorium A numer (...) sporządzonym (...) 2023 r. przez notariusza (...) w Kancelarii Notarialnej w (...) dokonane zostało stwierdzenie nabycia oraz podział nabytego spadku po Pani zmarłym mężu A. A.

Osobami uprawnionymi do nabycie spadku były następujące osoby:

Pani – B. A. – obecna żona zmarłego,

C. A. – była żona zmarłego,

dzieci z pierwszego małżeństwa – D. E. oraz małoletni F.A. reprezentowany przez ustanowionego w powyższej sprawie kuratora,

małoletni syn z drugiego małżeństwa – G. A reprezentowany przez ustanowionego w powyższej sprawie kuratora.

W skład masy spadkowej po zmarłym A. A. wchodziły między innymi:

środki finansowe zgromadzone na rachunkach bankowych,

akcje zdeponowane na rachunkach maklerskich,

lokale mieszkalne,

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

nieruchomości gruntowe,

ruchomości w postaci motocyklu oraz samochodu osobowego.

Ww. aktem notarialnym stwierdzono nabycie i dokonano działu wymienionych składników spadku. W skład spadku wchodziło między innymi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nr 1, o powierzchni (...) m2 położonego w (...), nabyte na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2017 r. i stanowiło ono majątek wspólny w Pani małżeństwie.

Od roku 2020 w Pani małżeństwie z A.A obowiązywał ustrój rozdzielności małżeńskiej wprowadzony aktem notarialnym, a ponadto zawarła Pani z mężem umowę częściowego podziału majątku wspólnego.

Umowa częściowego podziału majątku wspólnego nie objęła ww. spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nr 1. Na moment śmierci Pani męża przysługiwał mu udział w wysokości 1/2 ww. prawa do tego lokalu.

W ramach stwierdzonego nabycia oraz podziału spadku – Pani oraz dzieciom D. E. oraz F. A. i G. A. przysługiwało między innymi spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego 1, położonego przy (...).

Prawo do tego lokalu na dzień śmierci A.A miała Pani w udziale wynoszącym 1/2 oraz zmarły A.A w udziale wynoszącym 1/2.

Na dzień nabycia i działu spadku udziały w wyżej powołanym prawie spółdzielczym wyglądały następująco:

Pani w udziale 4/8 na dotychczasowej podstawie, oraz

Pani, D. E, F. A. i G. A. w udziałach wynoszących po 1/8 części na podstawie dziedziczenia.

Oszacowanie wartości mieszkania nastąpiło na podstawie operatu szacunkowego wykonanego na zlecenie Sądu Rodzinnego poprzez wyznaczonego rzeczoznawcę. Na podstawie zawartej umowy działu spadku w zakresie powołanego spółdzielczego prawa do lokalu nr 1 nabyła Pani (poprzez spłatę) od pozostałych uprawnionych, tj. dzieci D, E oraz F udziały stanowiące łącznie 3/8 udziału w wyżej wymienionym prawie spółdzielczym.

Tym samym stała się Pani jedynym właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 1. Aktem notarialnym repertorium A nr (...) z (...) 2023 r. dokonała Pani sprzedaży powoływanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nr 1, przy ul. (...).

Sprzedaż mieszkania nastąpiła za kwotę odpowiadającą wartości oszacowanej przez powołanego przez Sąd Rodzinny rzeczoznawcę.

Pytanie

Czy będzie Pani musiała zapłacić podatek dochodowy od dochodu ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, od udziałów nabytych za spłatą od pozostałych spadkobierców (dzieci zmarłego spadkodawcy) stanowiących łącznie 3/8 udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, co do zasady, sprzedaż nieruchomości w Polsce jest opodatkowana podatkiem od zysków kapitałowych, jeśli czas pomiędzy nabyciem udziału a sprzedażą nie przekroczył 5 lat.

W przypadku odpłatnego zbycia ruchomości i praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 w tym: w podpunkcie „b” – spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, nabytego w drodze spadku istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę. W tym przypadku przyjąć należy, że spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu nabyte zostało w (...) 2017 r., w trakcie obowiązywania wspólnoty majątkowej w Pani małżeństwie z A. A. Istotnym jest, że wspólność małżeńska, to wspólnota ustawowa obejmująca wszystkie prawa majątkowe małżonków. Wspólność łączna oznacza brak określonych udziałów i możliwość rozporządzania majątkiem wspólnym. Zatem, skoro jako małżonkowie nabyła Pani wraz z mężem powołane prawo do lokalu mieszkalnego w roku 2017, to pięcioletni okres powinien być liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt nabycia przez Panią w roku 2023 udziałów w drodze działu spadku - od pozostałych spadkobierców (dzieci zmarłego spadkodawcy) stanowiących łącznie 3/8 udziału w spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. W związku z tym, sprzedaż spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkalnego nie będzie stanowiła źródła przychodu, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawcę A.A.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Przy czym, jak wynika z art. 10 ust. 6 ww. ustawy:

W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy wynika, że aktem notarialnym sporządzonym (...) 2023 r. stwierdzone zostało nabycie oraz podział spadku po Pani zmarłym mężu A.A. Uprawnionymi do nabycie spadku były m.in. następujące osoby Pani oraz dzieci z pierwszego małżeństwa – D. E. i małoletni F. A, a także małoletni syn z drugiego małżeństwa – G. A. Ww. aktem notarialnym stwierdzono nabycie i dokonano działu wszystkich wymienionych w opisie zdarzenia składników spadku. W skład spadku wchodziło między innymi opisane we wniosku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, nabyte na podstawie umowy sprzedaży z (...) 2017 r. i stanowiło ono majątek wspólny w Pani małżeństwie.

Od roku 2020 natomiast w Pani małżeństwie z A. A. obowiązywał ustrój rozdzielności małżeńskiej wprowadzony aktem notarialnym, a ponadto zawarła Pani z mężem umowę częściowego podziału majątku wspólnego. Umowa częściowego podziału majątku wspólnego nie objęła ww. spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego

Na podstawie zawartej umowy działu spadku w zakresie powołanego spółdzielczego prawa do lokalu nr 1 nabyła Pani (poprzez spłatę) od pozostałych uprawnionych udziały stanowiące łącznie 3/8 udziału w wyżej wymienionym prawie spółdzielczym. Tym samym stała się Pani jedynym właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nr 1. Aktem notarialnym repertorium A nr (...) z (...) 2023 r. sprzedała Pani spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu.

W tym miejscu należy odnieść się do kwestii stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami, które zostały uregulowane w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 ze zm.).

Przepis art. 31 § 1 tego ustawy stanowi, że:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Stosownie do art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

Stosownie natomiast do art. 47 § 1 zdanie pierwsze Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ustawodawca ukształtował jako wspólność łączną, bezudziałową.

Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego.

Wspólność ta jest wspólnością masy majątkowej i obejmuje cały zbiór praw majątkowych, takich jak własność i inne prawa rzeczowe czy wierzytelności.

Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tej nieruchomości (tego prawa), każdy z małżonków zbywałby nieruchomość (prawo) w całości, a nie w określonym udziale.

W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy ‒ Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest możliwe nabycie nieruchomości w określonym udziale przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej i działających jednocześnie, co wynika z istoty wspólności małżeńskiej. Skoro z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie i przyjmuje się, że małżonkowie nabyli prawo majątkowe wspólnie w całości, to nie można liczyć terminu nabycia określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od daty ustania ustawowej majątkowej wspólności małżeńskiej. W przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy ‒ Kodeks rodzinny i opiekuńczy, nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym jak uprzednio wskazałem, zgodnie z przepisem art. 10 ust. 6 o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości lub nabytych do majątku wspólnego małżonków praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie do majątku wspólnego małżonków lub ich wybudowanie w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.

Wobec tego wyjaśnić należy, że za datę nabycia przez Panią spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należy uznać rok 2017, kiedy to ww. prawo nabyte zostało do majątku wspólnego małżonków. Skoro spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wchodziło wcześniej do majątku wspólnego małżeńskiego za życia Pani męża, i wspólność majątkowa małżeńska ustała w roku 2020, to późniejsza śmierć Pani męża i otrzymanie w dziale spadku całości praw do tego lokalu nie zmienia tej okoliczności.

Zatem pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5-7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym doszło do nabycia prawa do lokalu mieszkalnego przez Panią i Pani zmarłego męża, do majątku wspólnego, tj. od końca 2017 r. Ww. termin niewątpliwie upłynął.

Wobec tego stanowisko Pani jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zaznaczam również, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego czy kontrolnego. Wydając interpretację indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieramy się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku – nie prowadzimy postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonaliśmy więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku.

W interpretacji odnieśliśmy się wyłącznie do postawionego przez Panią pytania, tj. do skutków podatkowych zbycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, otrzymanych w wyniku działu spadku od G. A., D. E. i F. A.. Nie odnieśliśmy się skutków podatkowych zbycia udziałów w prawie do lokalu nabytych przez Panią w wyniku dziedziczenia, do których zastosowanie ma uchwale NSA z 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00