Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-10-24

Jak ewidencjonować w VAT rozliczenia między oddziałami oraz między oddziałami a centralą

Podmioty gospodarcze, kierując się potrzebą zdobywania nowych rynków zbytu, rozszerzają swoją działalność, która może być prowadzona m.in. poprzez utworzone w tym celu oddziały. Oddział i centrala to ten sam podatnik VAT. Dlatego rozliczenie świadczeń między tymi podmiotami sprawia wiele problemów. Do tej pory organy podatkowe zakazywały oddziałom firm zagranicznych odliczeń VAT związanego z wykonywaniem czynności poza Polską. Sytuację zmienił wyrok TSUE z 21 czerwca 2016 r., w którym Trybunał potwierdził prawo do odliczania VAT. Problematyczne jest również wypełnianie obowiązków związanych z przesyłaniem ewidencji w formacie JPK_VAT.

Oddział nie ma odrębności prawnej, tzn. nie jest on formą prawną odrębną od przedsiębiorstwa, które go utworzyło. Wynika to z art. 5 pkt 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa o SDG), który stanowi, że oddział to wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Skutkiem braku odrębności prawnej oddziału jest m.in. to, że nie ma on możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek, ponieważ działalność prowadzona przez oddział stanowi część działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

1. Jak przebiegają rozliczenia w VAT, gdy centrala i jej oddziały znajdują się na terytorium Polski

Czynności dokonywane między podmiotem macierzystym (centralą) a jego oddziałami, a także między poszczególnymi oddziałami podmiotu macierzystego, nie podlegają opodatkowaniu VAT. Są to czynności wewnętrzne dokonane w ramach tego samego i jednego podatnika. Centrala i jej polskie oddziały posługują się tym samym NIP.

Wewnątrzzakładowe przesunięcia towarów są to na ogół czynności o charakterze nieodpłatnym, wobec czego koszty nabycia towarów obciążają wyłącznie centralę. Kwalifikacja ta nie zmieni się jednak nawet wtedy, gdy np. oddział przekazuje centrali środki pieniężne za dostarczone przez nią towary. W takim przypadku przekazanie przez oddział środków pieniężnych jest jedynie wewnętrznym rozliczeniem i nie spowoduje uznania transakcji za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Oddział nie staje się podatnikiem VAT tylko dlatego, że centrala obciążyła go kosztami dostarczonych towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00