Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-10-24

Jak rozliczać krajowe i zagraniczne usługi długoterminowe

W przypadku niektórych usług świadczonych długoterminowo nie sposób stwierdzić, że zostały wykonane w konkretnej dacie. Dlatego strony, w celu dokonania zapłaty, ustalają okresy rozliczeniowe, po zakończeniu których następuje przekazanie zapłaty. Może się także zdarzyć, że ze względu na powtarzalność świadczonych usług strony umówią się, iż będą rozliczały się za okresy rozliczeniowe, które będą sumą pojedynczych, odrębnych świadczeń. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego, a tym samym terminu odliczenia VAT dla tych usług, jest bardzo trudne, ponieważ nie ma jednomyślności co do tego, jakie usługi mogą być rozliczane w umownych terminach. Problem z rozliczeniem usług świadczonych długoterminowo dotyczy nie tylko sprzedawców usług, ale także nabywców.

Zagadnienia związane ze sposobem rozliczania usług okresowych lub ciągłych należy rozpocząć od omówienia zasad powstawania obowiązku podatkowego. Ma to istotne znaczenie także dla nabywców tych usług. Ustalenie właściwego momentu, w którym powstaje obowiązek podatkowy, jest o tyle istotne, że po stronie nabywcy wpływa on na:

● zastosowanie właściwego kursu waluty - w przypadku importu usług,

● termin odliczenia podatku naliczonego - w przypadku zakupu usług krajowych i importu usług.

1. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla usług rozliczanych okresowo lub usług ciągłych

W podatku od towarów i usług zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli wcześniej otrzymano całość lub część zapłaty - obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT).

W przypadku niektórych usług, zwłaszcza tych świadczonych na podstawie umów długoterminowych, wyznaczenie daty ich wykonania może być niemożliwe, ponieważ usługa w zasadzie cały czas jest w fazie wykonania. Brak możliwości określenia jednoznacznego momentu ich wykonania skutkuje tym, że kontrahenci ustalają umowne okresy, za które będą się rozliczać. W takich przypadkach o dacie wykonania usługi (powstania obowiązku podatkowego) decyduje upływ czasu umownie określonego przez strony. Na termin powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu tego rodzaju usług wskazuje art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, który stanowi, że usługę uznaje się za wykonaną:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00