Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Śląskiego rok 2016 poz. 6309

Uchwała nr XXIV/272/2016 Rady Gminy Psary

z dnia 24 listopada 2016r.

w sprawie ustalenia trybu udzielania, rozliczania oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji dla niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych na terenie gminy Psary przez podmioty nienależące do sektora finansów publicznych

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15, art.40 ust.1 i art.42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 2016 roku, poz. 446 ze zm.) w związku z art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity z 2015 r., poz. 2156 ze zm.) Rada Gminy Psary uchwala :

§ 1. Uprawnionymi do otrzymania dotacji z budżetu gminy Psary na dany rok budżetowy są osoby prawne lub fizyczne prowadzące wpisane, zgodnie z art.82 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, do ewidencji prowadzonej przez gminę Psary:

1) niepubliczne przedszkola, niebędące przedszkolami specjalnymi, niespełniające warunków o których mowa w art. 90 ust.1b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty,

2) niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust.7 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, niespełniających warunków, o których mowa w art. 90 ust. 1c ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty

3) niepubliczne szkoły o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki.

§ 2. 1) Dotacji udziela się na podstawie wniosku osoby prowadzącej wpisaną do ewidencji placówkę, złożonego w Urzędzie Gminy Psary, ul.Malinowicka 4, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

2) Wniosek o udzielenie dotacji powinien zawierać następujące dane:

a) nazwę, adres i typ szkoły lub placówki,

b) nazwę i adres osoby prowadzącej,

c) numer i datę zaświadczenia o wpisie do ewidencji niepublicznych szkół i placówek,

d) określenie planowanej liczby uczniów lub wychowanków, w tym uczniów i wychowanków niepełnosprawnych,

e) planowaną na następny rok liczbę uczniów lub wychowanków niebędących mieszkańcami gminy Psary, mających uczęszczać do przedszkola lub innych form wychowania przedszkolnego,

f) planowany termin wykorzystania dotacji oraz miejsce realizacji zadania,

g) numer konta bankowego przedszkola, szkoły lub placówki, na które ma być przekazana dotacja.

3) Dodatkowo w odniesieniu do przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego do wniosku należy dołączyć imienny wykaz wychowanków zamieszkałych na terenie innych gmin, zawierający:

- imię i nazwisko dziecka,

- datę urodzenia,

- adres zameldowania oraz zamieszkania,

- dokładną datę przyjęcia do placówki,

- informację o przewidywanym czasie uczęszczania w roku budżetowym.

4) Osoba, o której mowa w pkt.1, zgłasza wszelkie zmiany danych zawartych we wniosku, w terminie 14 dni od ich wystąpienia.

5) Wzór wniosku, o którym mowa w ust.1 stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 3. 1) Dotacje są przeznaczone na dofinansowanie zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.

2) Dotacje mogą być wykorzystywane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki, w tym w szczególności:

- wynagrodzenia pracowników i pochodne od wynagrodzeń,

- wydatki na utrzymanie obiektów szkół i placówek, w tym wydatki na wynajem pomieszczeń dydaktycznych potrzebnych na prowadzenie działalności dotowanej placówki,

- zakup wyposażenia dla szkół i placówek,

- zakup pomocy dydaktycznych.

§ 4. 1) Dotacje są przekazywane w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca na rachunek bankowy szkoły lub placówki, z wyjątkiem grudnia, w którym dotacja przekazana zostanie do dnia 10 grudnia.

2) Warunkiem uruchomienia części dotacji w danym miesiącu jest złożenie do organu dotującego, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca, z zastrzeżeniem pkt.3:

a) informacji o faktycznej liczbie uczniów lub wychowanków, w tym uczniów lub wychowanków niepełnosprawnych, ustalonej na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania wg stanu na pierwszy dzień danego miesiąca z wykorzystaniem wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszej uchwały,

b) wykazu uczniów lub wychowanków uczęszczających do szkoły, przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego zgodnie z załącznikiem nr 3 do niniejszej uchwały,

3) W grudniu informację o faktycznej liczbie uczniów lub wychowanków oraz wykaz uczniów lub wychowanków należy złożyć organowi dotującemu w terminie do 5 grudnia.

§ 5. 1) Podmiot prowadzący szkołę, przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego zobowiązany jest do:

a) dokonania rozliczenia udzielonych dotacji za dany rok, na druku rozliczenia dotacji, którego wzór określa załącznik nr 4 do niniejszej uchwały, w terminie do 31 stycznia roku następnego zgodnie z ustawą o finansach publicznych,

b) prowadzenia odrębnej ewidencji wydatków finansowanych z dotacji,

c) prowadzenia dokumentacji zawierającej bieżące informacje o rzeczywistej liczbie uczniów.

2) Kwota nadpłaconej dotacji potrącona będzie z bieżących dotacji.

3) W razie niedopłaty dotacji wyrównanie nastąpi w terminie do 15 marca roku następującego po roku w którym dotacja została wypłacona.

§ 6. 1) Niepubliczne przedszkola otrzymują z budżetu gminy Psary dotację ustaloną według następujących zasad:

a) kwota dotacji na każde dziecko odpowiadać będzie 75% podstawowej kwoty dotacji udzielonej na podstawie art. 78b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, z zastrzeżeniem pkt.b.

b) na dziecko niepełnosprawne kwota dotacji odpowiadać będzie 100% kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego wychowanka przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez gminę Psary na dany rok budżetowy pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda Wójtowi informację o planowanej liczbie dzieci niepełnosprawnych nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

2) Niepubliczne przedszkole organizujące wczesne wspomaganie rozwoju dziecka otrzyma dodatkowo na każde dziecko objęte wczesnym wspomaganiem, dotację w wysokości 100% kwoty przewidzianej na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez gminę Psary na dany rok budżetowy, pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda Wójtowi informację o planowanej liczbie dzieci objętych wczesnym wspomaganiem nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

§ 7. Niepubliczne inne formy wychowania przedszkolnego otrzymają z budżetu gminy Psary dotację w następującej wysokości:

a) kwota dotacji na każde dziecko odpowiadać będzie 40 % podstawowej kwoty dotacji udzielonej na podstawie art. 78b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, z zastrzeżeniem pkt.b.

b) na dziecko niepełnosprawne kwota dotacji odpowiadać będzie 100% kwoty przewidzianej na niepełnosprawnego wychowanka przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymanej przez gminę Psary na dany rok budżetowy, pod warunkiem, że osoba prowadząca inną formę wychowania przedszkolnego poda Wójtowi informację o planowanej liczbie dzieci niepełnosprawnych nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

§ 8. Szkoły, o których mowa w § 1 pkt.1 ppkt.3 niniejszej uchwały, otrzymują z budżetu gminy Psary na każdego ucznia dotację w wysokości 100% kwoty przewidzianej na takiego ucznia w części oświatowej subwencji ogólnej dla Gminy, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę niepubliczną poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji informację o planowanej liczbie uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

§ 9. 1) Gminie przysługuje prawo do przeprowadzania kontroli w placówkach dotowanych, o których mowa w § 1 pkt.1 niniejszej uchwały, pod względem prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji przyznanej placówkom z budżetu gminy, na cele określone w § 3 niniejszej uchwały, oraz zgodności liczby uczniów wykazanych w informacji miesięcznej, która stanowi podstawę do przekazania dotacji.

2) Osoby upoważnione do przeprowadzenia kontroli mają prawo wstępu do placówek oraz wglądu do prowadzonej przez nie dokumentacji organizacyjnej, finansowej i dokumentacji przebiegu nauczania oraz przetwarzania danych osobowych uczniów tych placówek.

3) Podstawą do przeprowadzenia kontroli jest imienne upoważnienie do kontroli, w którym wskazana będzie kontrolowana dotowana placówka, termin przeprowadzenia kontroli, zakres kontroli oraz okres objęty kontrolą.

4) Kontrolujący dokonuje ustaleń stanu faktycznego w zakresie objętym przedmiotem kontroli na podstawie dokumentów, pism wyjaśniających, pisemnych oświadczeń oraz opinii rzeczoznawców zebranych w toku postępowania kontrolnego.

5) Kontrolujący może żądać od kontrolowanej dotowanej placówki sporządzenia niezbędnych do kontroli odpisów lub wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń opartych na dokumentach.

6) Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole, który podpisuje osoba prowadząca dotowaną placówkę lub osoba upoważniona przez ten podmiot.

7) Na podstawie protokołu kontroli kontrolujący sporządza wystąpienie pokontrolne, w którym zawarte są wnioski i/lub zalecenia do wykonania przez osobę prowadzącą dotowaną placówkę.

8) Dotowana placówka do której zostało skierowane wystąpienie pokontrolne jest obowiązana w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym zawiadomić kontrolującego o sposobie realizacji zaleceń pokontrolnych.

§ 10. 1) Dotacja lub jej część wykorzystana niezgodnego z przeznaczeniem, pobrana nienależnie lub w nadmiernej wysokości, podlega zwrotowi do budżetu gminy wraz z odsetkami na zasadach i w trybie określonym w ustawie o finansach publicznych.

2) W przypadku zakończenia prowadzenia działalności przez dotowaną placówkę w trakcie trwania roku budżetowego, dotowana placówka zobowiązana jest przedłożyć rozliczenie wykorzystania dotacji oraz zwrócić wykorzystane dotacje niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości środki z dotacji udzielonej z budżetu gminy w terminie 30 dni od zakończenia działalności na konto gminy.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Psary.

§ 12. Traci moc uchwała Nr XXXVI/377/2013 Rady Gminy Psary z dnia 23 października 2013r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla prowadzonych na terenie gminy Psary niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania oraz uchwała Nr XIII/133/2015 Rady Gminy Psary z dnia 26 listopada 2015 roku w sprawie zmiany uchwały nr Nr XXXVI/377/2013 Rady Gminy Psary z dnia 23 października 2013r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla prowadzonych na terenie gminy Psary niepublicznych szkół, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich wykorzystania

§ 13. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku.


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXIV/272/2016
Rady Gminy Psary
z dnia 24 listopada 2016 r.
Zalacznik1.pdf

zal 1


Załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXIV/272/2016
Rady Gminy Psary
z dnia 24 listopada 2016 r.
Zalacznik2.pdf

zal 2


Załącznik Nr 3 do Uchwały Nr XXIV/272/2016
Rady Gminy Psary
z dnia 24 listopada 2016 r.
Zalacznik3.pdf

zal3


Załącznik Nr 4 do Uchwały Nr XXIV/272/2016
Rady Gminy Psary
z dnia 24 listopada 2016 r.
Zalacznik4.pdf

zal 4

Przewodniczący Rady Gminy Psary


Jacenty Kubica

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00