Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2013, sygn. ITPP2/443-1554/12/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1554/12/RS

Czy płacąc firmie belgijskiej za zaprzestanie produkcji wyrobów w Belgii i przeniesienie jej do Polski Spółka winna rozpoznać import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, a jeżeli tak, to kiedy winna wykazywać obowiązek podatkowy z tego tytułu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2012 r. (data wpływu 24 grudnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 1 lutego 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • obowiązku rozpoznania importu usług - jest prawidłowe,
  • momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2012 r., złożono wniosek, uzupełniony w dniu 1 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług oraz momentu powstania obowiązku podatkowego dla tych usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 2 marca 2012 r. Spółka i firma belgijska zawarły umowę, której celem było określenie relacji obu podmiotów w związku z faktem zaprzestania produkcji przez firmę belgijską i przeniesienia produkcji wraz z maszynami do Spółki. Obie firmy dogadały się w ten sposób, że jedna z nich (firma belgijska) kończy produkcję określonego rodzaju wyrobów (kończy w ogóle produkcję - tylko te wyroby produkowała), a druga firma (Spółka) uzyskuje wyłączność na ich produkcję. Do czasu zakończenia produkcji, firma belgijska była jedynym podmiotem produkującym wyroby w grupie O. W związku z tym, wyroby, które trafiały na rynek Polski z Belgii będą produkowane w Polsce przez Spółkę, a nie kupowane od firmy belgijskiej. Ponadto będą temu podmiotowi sprzedawane. Po zaprzestaniu produkcji firma belgijska została podmiotem zajmującym się handlem, w tym także handlem wyrobami wyprodukowanymi przez Spółkę i temu belgijskiemu podmiotowi sprzedanymi, które uprzednio produkowała ww. firma belgijska. Omawiany transfer miejsca produkcji określonych wyrobów z Belgii do Polski spowodował więc, że Spółka stała się jedynym producentem tych wyrobów w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00