Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1449/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 199/11 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 15 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2009 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 199/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z 15 lutego 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2009 r., uchylił decyzje organów obu instancji, określił, że nie mogą być one wykonane do chwili uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że skarżący prowadził w okresie od 1 kwietnia 1999 r. do 30 listopada 2001 r. działalność gospodarczą (usługi stolarskie), w zakresie podatku od towarów i usług wybierając zwolnienie podatkowe, a w zakresie podatku dochodowego - ryczałt ewidencjonowany. Po zakończeniu działalności pozostało mu 366 sztuk drzwi wnękowych (elementów tych drzwi), wykonanych w toku jej prowadzenia. Wskazane elementy drewniane skarżący zamierzał wykorzystać przy wykończeniu budowanego przez siebie domu, ale ostatecznie, w dwóch ratach (23 stycznia 2009 r. - 140 sztuk, 3 kwietnia 2009 r. - 226 sztuk) sprzedał je jednemu nabywcy. Według zeznań nabywcy zakupione elementy drewniane mogły być użyte jako drzwi wnękowe, były niewykończone, wyglądały na długo składowane - po nabyciu zostały odsprzedane firmie zajmującej się wyłącznie sprzedażą rzeczy używanych. Poza sporem jest, że od umów ze skarżącym nabywca drzwi opłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Kwestią sporną w sprawie jest to, czy z tytułu transakcji zbycia "starych drzwi wnękowych" po stronie skarżącego powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Zdaniem organów podatkowych odpowiedź na to pytanie powinna być twierdząca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00