Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2009 r., sygn. II FSK 1527/07

Odwołanie się w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT z 2004 r. do enumeratywnie wymienionych przychodów w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie oznacza, że automatycznie tego rodzaju przychody nie są zaliczane do samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej w rozumieniu zdefiniowanym w ust. 2 tego art. 15.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Krystyna Nowak, WSA del. Jacek Jaśkiewicz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2007 r. sygn. akt I SA/Wr 147/07 w sprawie ze skargi S. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 7 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 26 kwietnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę S.H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z 7 października 2005 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiono przebieg postępowania przed organami podatkowymi, z którego wynikało, że 13 maja 2005 r. S.H. złożył do Naczelnika Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku wskazano, że postanowieniem Sądu Rejonowego z 15 czerwca 2004 r. ogłoszono upadłość "Z" spółki z o.o. i wyznaczono syndyka masy upadłości. S.H. za prowadzenie postępowania upadłościowego otrzymuje wynagrodzenie, którego wysokość określa sąd, a wypłacane jest ono z masy upadłości.

Zdaniem wnioskodawcy skoro uznano, że czynności wykonywane przez syndyka w postępowaniu upadłościowym stanowią samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., zwanej dalej ustawą o VAT z 2004 r.) i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, tak samo winny być traktowane w świetle przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, zwanej dalej u.p.d.o.f.) i opodatkowane jako pozarolnicza działalność gospodarcza, w związku z czym syndyk powinien mieć prawo do odliczenia od uzyskanych przychodów wszelkich kosztów mających związek z ich uzyskaniem, w tym kosztów dojazdów do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00