Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-28

Umowa zlecenia w obrocie gospodarczym - skutki prawnopodatkowe

Wielu przedsiębiorców korzysta w ramach funkcjonowania swoich firm z umów cywilnoprawnych, w tym z umowy zlecenia. Elastyczna umowa zlecenia, której przepisy mają bardzo szerokie zastosowanie do wszelkich umów o świadczenie usług, nie tylko jest wykorzystywana jako alternatywa dla bardziej trwałego stosunku pracy, ale także stanowi często wybierany sposób prawnej regulacji nawiązanych współpracy z kontrahentami firmy.

Umowa zlecenia należy do umów cywilnoprawnych nazwanych (została uregulowana w art. 734-751 Kodeksu cywilnego), dwustronnie zobowiązujących. Jej przedmiotem jest świadczenie określonych usług. Stronami umowy zlecenia mogą być osoby fizyczne lub osoby prawne. Z reguły zleceniobiorcą jest osoba fizyczna. Jedna umowa zlecenia może obejmować wiele czynności prawnych, które mogą być w niej określone zarówno indywidualnie, jak i rodzajowo. Dla swej ważności umowa nie wymaga zachowania żadnej szczególnej formy.

SŁOWNICZEK

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca/mandatariusz) zobowiązuje się do dokonania określonych czynności prawnych dla dającego zlecenie (zleceniodawcy/mandanta). W braku odmiennych postanowień zlecenie obejmuje umocowanie zleceniobiorcy do wykonywania czynności w imieniu zleceniodawcy. Strony w umowie mogą zawrzeć klauzulę, zgodnie z którą zleceniobiorca wykona czynność prawną we własnym imieniu, lecz na rachunek zleceniodawcy.

Niekiedy sam przedmiot umowy przesądza o konieczności posiadania przez zleceniobiorcę specjalnych kwalifikacji, np. w przypadku usług prawnych na rzecz firmy zleceniobiorca musi być radcą prawnym lub adwokatem. Zawarcie w takich okolicznościach umowy z osobą niebędącą profesjonalistą (nieposiadającą specjalnych kwalifikacji, na konieczność posiadania których rzutuje sam przedmiot zawartego zlecenia) będzie skutkować nieważnością umowy ze względu na uznanie, że zobowiązanie było niewykonalne od samego początku.

Umowa zlecenia jest umową starannego działania (a nie rezultatu, jak w przypadku umowy o dzieło), co oznacza, że zleceniobiorca ma obowiązek w ramach tej umowy podjąć wszelkie działania i kroki niezbędne dla starannego wykonania zleconych czynności. Wynagrodzenie przysługuje za samo staranne działanie, a nie za określony rezultat. Umowa zlecenia może być wykonywana odpłatnie lub nieodpłatnie, ale w praktyce, w ramach obrotu gospodarczego, z reguły ma charakter odpłatny, czyli jest realizowana przez zleceniobiorcę za określonym wynagrodzeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00