Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-08-17

Zagraniczne dochody przedsiębiorcy

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. transakcje, których podmiotami są podatnicy z różnych krajów. Opodatkowaniem VAT są również objęte transakcje, które polski podatnik wykonuje na rzecz podmiotu zagranicznego lub czynności, które wykonuje zagraniczny kontrahent dla polskiego podatnika. Opodatkowaniu VAT podlegają zatem m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, także eksport oraz import towarów. Ponieważ podmioty z państw członkowskich UE są z pewnością ważnymi partnerami handlowymi polskich przedsiębiorców, stąd też niezwykle istotne są kwestie prawne związane z wewnątrzwspólnotowym obrotem handlowym, w tym regulacje podatkowe odnoszące się do tego rodzaju obrotu. Na skutek przystąpienia Polski do UE doszło do włączenia naszego kraju do wspólnotowego systemu prawnego, który harmonizuje m.in. przepisy dotyczące opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowych podatkiem VAT.

Stan prawny na 27 lipca 2010 r.

MARCIN JASIŃSKI, TOMASZ MAICHER

Opracował PRZEMYSŁAW MAŃKO

wyślij pytanie

pgp@infor.pl

"Poradnik", który oddajemy do Państwa rąk, ma na celu m.in. prezentację ogólnych zasad związanych z opodatkowaniem obrotu wewnątrzwspólnotowego podatkiem VAT, jak również najczęściej spotykanych problemów oraz ich rozwiązań. Ponadto omawiamy również zasady dotyczące rozliczenia VAT przy eksporcie i imporcie towarów. W ostatnim rozdziale podpowiadamy natomiast, jak prawidłowo rozliczyć dodatkowe koszty umowy z zagranicznym kontrahentem.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT)

Specjalne zasady rozliczeń VAT dotyczą transakcji sprzedaży towarów kontrahentom z innych krajów UE. Taka transakcja jest kwalifikowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Może mieć ona miejsce zarówno wtedy, gdy wywóz jest dokonywany w ramach dostawy, jak i wtedy, gdy polski podatnik przemieszcza własne towary.

Kiedy dochodzi do WDT

Aby doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00