Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-05-16

rozliczenia

Fundacje rodzinne mogą się stać wehikułem optymalizacyjnym

Transakcje dokonywane przez fundację rodzinną mogą oznaczać sporą oszczędność podatkową, i to zarówno przy sprzedaży udziałów i akcji, jak i ich aportach

Potwierdza to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanych interpretacjach indywidualnych.

Z kolei w miniony wtorek, 14 maja 2024 r., zapadł korzystny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (sygn. akt I SA/Po 152/24), potwierdzający, że wniesienie nieruchomości do spółki celowej (zależnej) przez fundacje rodzinne jest również bez CIT.

Eksperci odradzają jednak korzystanie z tego rodzaju instytucji tylko z zamiarem optymalizacji podatkowej. Przypominają, że jeżeli fiskus uzna, iż fundacja została powołana jedynie w takim celu, to może zastosować klauzulę przeciwko obejściu prawa podatkowego.

Sprzedaż…

O jednej z korzystnych wykładni fiskusa pisaliśmy szczegółowo w artykule „Fundacja rodzinna może zaoszczędzić na podatku przy sprzedaży udziałów” (DGP nr 84/2024).

Wtedy chodziło o sprzedaż udziałów otrzymanych w darowiźnie od fundatora. W interpretacji z 12 kwietnia 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.86.2024.2.KW) dyrektor KIS stwierdził, że taka sprzedaż wpisuje się w dozwoloną dla fundacji rodzinnych działalność gospodarczą, więc ma tu zastosowanie zwolnienie z CIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00