Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-01-09

Świadczenia wypadkowe po zmianach

Czy osoby osiągające przychód w rozumieniu przepisów o zawieszalności mają prawo do pobierania świadczeń zbiegowych, tzn. renty powiększonej o połowę emerytury lub emerytury powiększonej o połowę renty?

Jolanta Lewińska Katarzyna Nowak
prawo.autorzy@infor.pl
W pierwszej części cyklu (opublikowanej w numerze 37 „Prawa Przedsiębiorcy”), poświęconego zasadom zawieszania i zmniejszania wysokości świadczeń emerytalno-rentowych w związku z osiąganiem przychodu, informowaliśmy, iż regulacje te nie dotyczą świadczeń wypadkowych. Tak istotnie było, ale tylko do końca 2002 r. Od 1 stycznia br. weszła w życie ustawa wypadkowa z 30 października 2002 r., która wprowadziła istotne zmiany związane z osiąganiem przychodów przez osoby uprawnione do świadczeń wypadkowych.
Jakie świadczenia wypadkowe są uzależnione od wysokości uzyskiwanych przychodów?
Są to świadczenia wypadkowe przyznane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2003 r., wśród których przykładowo można wymienić renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowane: wypadkiem przy pracy, wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy (np. wypadek, któremu pracownik uległ w czasie trwania podróży służbowej), wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem w szczególnych okolicznościach (np. przy ratowaniu innych osób od grożącego ich życiu niebezpieczeństwa, przy chronieniu własności publicznej przed grożącą jej szkodą itd.), wypadkiem przy wykonywaniu umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia, wypadkiem przy pracy w spółdzielni oraz renty przysługujące z tytułu choroby zawodowej, a także świadczenia, które zostaną przyznane na podstawie nowej ustawy. Chodzi tu oczywiście o renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz wypadkowe renty rodzinne, tj. renty przysługujące po osobach, których śmierć nastąpiła w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00