Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 19-05-2024
Data publikacji: 2023-09-28

Udział w komisji wyborczej a PIT

Czy wynagrodzenie członków komisji wyborczej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Diety otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, w tym otrzymywane przez członków komisji wyborczych, mogą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3000 zł.

Członkom komisji wyborczych przysługują:

  • diety oraz zwrot kosztów podróży i noclegów;
  • zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji w przypadku członków okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników głosowania w przypadku członków obwodowych komisji wyborczych.

Diety te stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, co wynika z art. 13 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), w którym wskazano, że uważa się za nie m.in. przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek, z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Jednocześnie jednak ustawodawca przewidział w art. 21 ust. 1 pkt 17 updof, że od podatku zwolnione są m.in. diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 3000 zł.

Obecnie nie budzi już wątpliwości to, że diety wypłacane członkom komisji wyborczych mogą korzystać z tego zwolnienia, a pogląd ten potwierdzają także organy podatkowe (patrz np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 11 kwietnia 2019 r., nr akt 0114-KDIP3-2.4011.117.2019.1.MG).

Powołana interpretacja podatkowa

©®

MAŁGORZATA MASŁOWSKA

prawnik specjalizujący się w tematyce prawa podatkowego i prawa pracy, mediator stały dla obszaru właściwości Sądu Okręgowego w Łodzi specjalizujący się w mediacjach pracowniczych, redaktor merytoryczny dwutygodnika „Rachunkowość Budżetowa”

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00