Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 19-05-2024
Data publikacji: 2023-06-06

Informacje ważne dla klientów biur rachunkowych – czerwiec 2023 r.

Kalendarium wydarzeń czerwiec 2023 r.

1 czerwca 2023 r. UWAGA! Nabór wniosków od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r.

Dopłaty do sprzedaży zboża i nasion oleistych

Od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Pomoc można otrzymać do następujących gatunków: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik. Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR.

O przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy, którzy:

  • ponieśli straty gospodarcze spowodowane zwiększonym przywowem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy,
  • w 2022 r. złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku (wniosek mógł zostać złożony przez małżonka rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem),
  • posiadają nadany numer identyfikacyjny,
  • wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.

Wsparciem objęte są również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników. W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od złożenia wniosku o pomoc do dnia wydania decyzji, pomoc może zostać przyznana także na wniosek jego małżonka.
Dofinansowanie nie przysługuje rolnikowi, który jest jednocześnie podmiotem skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Maksymalna powierzchnia, do której można uzyskać wsparcie, wynosi 300 ha. Aby otrzymać pomoc, trzeba sprzedać kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Nabywcą może być także podmiot skupujący zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Sprzedaż poszczególnych gatunków roślin musi nastąpić:

  • między 1 grudnia 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku,
  • między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku kukurydzy.

Transakcja musi zostać udokumentowana fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR.

Ważne

Wnioski można składać wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych w terminie od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Więcej czasu na dostarczenie dokumentów, bo do 10 września 2023 r., będą mieć małżonkowie rolników zmarłych w okresie od złożenia wniosku do dnia wydania decyzji o przyznaniu wsparcia. Wysokość pomocy, którą można otrzymać, zależy m.in. od gatunku sprzedanych roślin. Stawki pomocy są zróżnicowane ze względu na gatunki roślin oraz województwo. Przyznana pomoc będzie realizowana do końca września 2023 r. na rachunki rolników wskazane w Ewidencji Producentów. 

Źródło: 

  • komunikat ARiMR z 25 maja 2023 r. pt. „Pomoc w sektorze zbóż i nasion oleistych – 1 czerwca rusza nabór wniosków” – opubl. na www.arimr.gov.pl 

1 czerwca 2023 r.

Wyższa premia dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego

Od 1 czerwca 2023 r. wzrosła premia dla pracodawcy za zatrudnienie bezrobotnego na podstawie bonu stażowego.

Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta może przyznać bon stażowy stanowiący gwarancję skierowania do odbycia stażu u pracodawcy wskazanego przez bezrobotnego na okres 6 miesięcy. Warunkiem jest to, aby pracodawca zobowiązał się do zatrudnienia bezrobotnego po zakończeniu stażu przez okres 6 miesięcy.

Pracodawcy, który zatrudni bezrobotnego przez deklarowany okres 6 miesięcy, starosta wypłaca premię. Od 1 czerwca 2023 r. wynosi ona 1995,10 zł (do 31 maja 2023 r. była to kwota 1743,90 zł).

Ważne

Pracodawcy, którzy planują zatrudnienie osób bezrobotnych, powinni rozważyć możliwość skorzystania z premii za zatrudnienie takiej osoby na podstawie bonu stażowego. 

Czerwiec 2023 r. 

Rozliczenie roczne CIT w terminie do końca czerwca 2023 r. 

Z wydłużonego terminu na złożenie zeznania i zapłatę CIT korzystają podatnicy, których rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. 

Tym samym 30 czerwca 2023 r. będzie ostateczną datą na:

  • złożenie zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, który zakończył się między 1 grudnia 2022 r. a 28 lutego 2023 r. (CIT-8CIT-8AB),
  • wpłatę podatku należnego wykazanego w zeznaniu albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku podatkowego.

Do 30 czerwca 2023 r. został też przesunięty dla podatników estońskiego CIT termin do:

  • złożenia deklaracji CIT-8E o wysokości dochodu osiągniętego za rok podatkowy, który zakończył się w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r., 
  • złożenia zeznania w pierwszym roku korzystania z opodatkowania estońskim CIT (zob. art. 7aa ust. 9 pkt 2 i 4 updop).

Do 30 czerwca 2023 r. został też przedłużony dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych termin do złożenia informacji CIT-8ST, czyli informacji o zakładach (oddziałach) podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.

Ważne

Podatnicy mogli (choć nie musieli) skorzystać z wydłużonego terminu złożenia zeznań CIT, szczególnie że MF nie zdecydował się na przedłużenie terminu sporządzenia sprawozdania finansowego (należało je sporządzić do końca marca). Z pewnością korzystne dla podatników jest wydłużenie do końca czerwca terminu zapłaty CIT należnego w rozliczeniu rocznym za 2022 r.

15 czerwca 2023 r.

Podatnicy będą mogli uzyskiwać informacje podatkowe bez konieczności wizyty w US

Naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli telefonicznie lub za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego przekazywać podatnikom dane skarbowe, których uzyskanie obecnie wymaga wizyty w urzędzie. 

Ważne

Ułatwiona forma komunikacji z US ma być wdrożona z dniem 15 czerwca 2023 r. Tego dnia ma nastąpić uruchomienie w e-Urzędzie Skarbowym funkcjonalności polegającej na wnioskowaniu przez użytkowników konta w e-Urzędzie Skarbowym o udostępnienie informacji objętych tajemnicą skarbową za pomocą usługi online (livechat) oraz telefonu. 

Źródło:

  • projekt rozporządzenia Ministra Finansów nowelizującego rozporządzenie w sprawie zadań Krajowej Administracji Skarbowej, które mogą być wykonywane przez naczelników urzędów skarbowych na obszarze całego kraju lub jego części, niezależnie od terytorialnego zasięgu ich działania – (numer z wykazu 732) opubl. 29 maja 2023 r. na www.legislacja.gov.pl

Czerwiec 2023 r.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw 

Wewnątrzwspólnotowe nabycie paliw będzie rozliczane na nowym wzorze deklaracji VAT-14(4) z załącznikiem VAT-14/A. W nowym wzorze załącznika należy wykazać daty wystawienia faktur przez dostawców. Nowy wzór formularza obowiązuje począwszy od rozliczenia za czerwiec 2023 r.

Ważne

Nowy wzór deklaracji VAT-14(4) wymaga od podatników podawania w sekcji B załącznika VAT-14/A w kolumnie g daty wystawienia faktury (dzień-miesiąc-rok) przez podatnika podatku od wartości dodanej, dokumentującej dokonanie dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. W przypadku nieposiadania informacji o dacie wystawienia faktury kolumny g nie wypełnia się. Klienci biur rachunkowych dokonujący WNT paliw powinni mieć świadomość istnienia tego dodatkowego wymogu i konieczności przekazywania faktur do swojego biura rachunkowego, tak aby wypełniane przez biuro deklaracjeVAT-14 były prawidłowe. 

Czerwiec 2023 r.

MF zmienił zdanie w sprawie opodatkowania VAT kar za utratę biletu parkingowego

Kara za utratę biletu parkingowego jest wynagrodzeniem za usługę i tym samym podlega opodatkowaniu VAT. Takie stanowisko zajął Szef KAS, zmieniając dotychczas wydane w tej sprawie interpretacje indywidualne.

Ważne

Opłaty (kary) pobierane przez firmy prowadzące prywatne parkingi w razie nieprzestrzegania przez kierowców ogólnych warunków użytkowania tych parkingów należy obecnie uznać za wynagrodzenie za odpłatne usługi. Od pobieranych kar należy odprowadzać VAT. Jest to bardzo istotna zmiana praktyczna dotycząca wszystkich podatników (przedsiębiorców) prowadzących płatne parkingi. Tym bardziej, że nie jest to zmiana wynikająca ze zmiany przepisów, a z praktyki ich stosowania. Zmiana stanowiska fiskusa w kwestii opodatkowania kar pobieranych za naruszenia regulaminu parkingu oznacza konieczność zmiany dotychczasowej praktyki podatników świadczących usługi parkingowe. Jeżeli nie będą pobierali VAT od kar za utratę biletu parkingowego, narażą się na spór z fiskusem. 

Źródło:

Czerwiec 2023 r. UWAGA! Termin upływa 18 czerwca 2023 r.

Wpis do ewidencji zabytków bez procedury ochrony właściciela jest niezgodny z konstytucją

W wyroku opublikowanym 18 maja 2023 r. TK orzekł, że art. 22 ust. 5 pkt 3 ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2022 r. poz. 840) w zakresie, w jakim ogranicza prawo własności nieruchomości przez dopuszczenie ujęcia nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków, bez zapewnienia właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał zwrócił uwagę, że właściciel nieruchomości, dowiadując się, że nieruchomość ma zostać wpisana do gminnej ewidencji zabytków, nie ma możliwości w postępowaniu administracyjnym zająć stanowiska oraz zakwestionować działań podjętych przez organ administracji w porozumieniu z konserwatorem. 

Ważne

Wyrok TK oznacza, że właściciele nieruchomości, które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków, z naruszeniem ich praw, mogą zakwestionować decyzję o dokonaniu takiego wpisu w drodze wznowienia postępowania. Mogą to jednak zrobić tylko w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia wyroku TK, czyli najpóźniej do 18 czerwca 2023 r.

Należy wnioskować, że efektem wyroku TK powinno być wstrzymanie się organów administracji od dokonywania wpisów do ewidencji zabytków na podstawie zakwestionowanego przez TK art. 22 ust. 5 pkt 3 ustawy o ochronie zabytków do czasu uregulowania przez ustawodawcę procedury, w której zagwarantowane zostanie właścicielowi prawo do udziału w postępowaniu o wpis do ewidencji zabytków i sprzeciwu co do takiej ingerencji w jego prawo własności.

Podatnik nie otrzyma zwrotu akcyzy, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie z niej wywieziony – wyrok TSUE

TSUE uznał, że Polska nie musi zwracać akcyzy, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie następnie wywieziony do innego kraju. W wyroku C-105/22 Trybunał orzekł, że polskie przepisy dotyczące braku możliwości zwrotu akcyzy od wywiezionego z Polski samochodu osobowego (wcześniej zarejestrowanego w Polsce) są zgodne z unijnymi przepisami.

Trybunał orzekł, że polskie przepisy dotyczące braku możliwości zwrotu akcyzy od wywiezionego z Polski samochodu osobowego (wcześniej zarejestrowanego w Polsce) są zgodne z unijnymi przepisami, w tym z zasadami jednokrotności opodatkowania akcyzą i proporcjonalności. TSUE podkreślił, że polski podatek akcyzowy od samochodów osobowych nie ma charakteru podatku związanego z okresem użytkowania samochodów, lecz jest podatkiem związanym z ich konsumpcją, czyli rejestracją danego samochodu osobowego na terytorium kraju.

Ważne

Wyrok TSUE oznacza, że podatnicy nie odzyskają akcyzy zapłaconej od sprowadzonego do Polski samochodu, niezależnie od tego, jak długo będą taki samochód w Polsce wykorzystywali.

 Źródło: 

  • komunikat MF z 18 maja 2023 r. „Polska wygrywa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie akcyzy na samochody osobowe” – opubl. na www.gov.pl

 Czerwiec 2023 r. UWAGA! Zmiana weszła od 17 maja 2023 r.

Nowe rodzaje dokumentów, które powinien przechowywać pracodawca

Od 17 maja 2023 r. w części B akt osobowych należy przechowywać wnioski pracowników o zmianę rodzaju umowy na umowę bezterminową lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, wnioski o wskazanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę na okres próbny, a także dokumenty dotyczące elastycznej organizacji pracy. Takie regulacje zawiera obowiązująca od 17 maja 2023 r. nowelizacja rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej. 

Ważne

Zmiany wprowadzone w zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej są związane ze zmianami wprowadzonymi w Kodeksie pracy. Zwiększają one zakres obowiązków dokumentacyjnych obciążających pracodawcę. Dodajmy też, że od 23 maja 2023 r. obowiązuje także nowy wzór świadectwa pracy. Wprowadzone zmiany mogą wymagać szkolenia pracowników, dostosowania procedur w dziale kadr firmy albo uzgodnień z obsługującą pracodawcę firmą zewnętrzną. 

 

 

Czerwiec 2023 r. UWAGA! Zmiany od 1 lipca 2023 r. 

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego

Czerwiec ma być ostatnim miesiącem okresu trwania zagrożenia epidemicznego. Od 1 lipca 2023 r. stan zagrożenia epidemicznego ma być odwołany. Przestaną obowiązywać szczególne regulacje prawne (w tym w zakresie podatków i prawa pracy). Przykładowo, odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza automatycznie skrócenie terminu złożenia zawiadomienia ZAW-NR, czyli zawiadomienia o zapłacie na rachunek inny niż wskazany na białej liście podatników VAT – z 14 do 7 dni. Przestają też obowiązywać szczególne rozwiązania ułatwiające posługiwanie się certyfikatami rezydencji oraz upraszczające obowiązki w zakresie cen transferowych. Ponownie podatnicy będą też musieli zacząć stosować przepisy o raportowaniu krajowych schematów podatkowych, które na czas zagrożenia epidemicznego zostały zawieszone.

Ważne

W związku ze stanem epidemii i stanem zagrożenia epidemicznego zostały wprowadzone szczególne rozwiązania prawne, podatkowe i prawnopracownicze. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego sprawia, że zaczynają ponownie obowiązywać przepisy w brzmieniu sprzed epidemii. W niektórych przypadkach nastąpi to „z dnia na dzień”, a w niektórych w terminie późniejszym. Warto skontaktować się ze swoim biurem, aby ustalić, jakie są konsekwencje odwołania stanu zagrożenia epidemicznego dla prowadzonej firmy.

Źródło: 

  • projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego – opubl. 2 maja 2023 r. na www.legislacja.gov.pl

 

Czerwiec 2023 r. UWAGA! Zmiany od 1 lipca 2023 r.

SLIM VAT 3 – nowelizacja VAT

Czerwiec to czas na przygotowanie firmy do zmian wprowadzanych w VAT tzw. pakietem SLIM VAT 3. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2023 r. 

Ważne

W związku ze zmianami wprowadzanymi w pakiecie SLIM VAT 3 może okazać się konieczne uzgodnienie z biurem rachunkowym, w jaki sposób wprowadzone zmiany wpływają na współpracę z biurem. Warto też z nim uzgodnić, czy i jakie rozwiązania podatkowe wprowadzane w ramach pakietu można wykorzystać i dzięki temu ułatwić, uprościć lub nawet zmniejszyć obciążenia podatkowe.

 

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego”

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00