Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 29-05-2024
Porada aktualna na dzień 29-05-2024
Data publikacji: 2022-12-28

Co z zaległym urlop dla pracownika, który po świadczeniu rehabilitacyjnym idzie na rentę

PROBLEM

Pracownik do 8 lutego 2023 r. ma przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Pracownik będzie składał wniosek o rentę. Jeśli do dnia 8 lutego 2023 r. nie będzie decyzji, czy można wypisać zaległy urlop od 9 lutego do czasu decyzji?

RADA

Możliwość jednostronnego wysłania pracownika na urlop zaległy dotyczy sytuacji rozwiązywania stosunku pracy - kiedy to właściwym do udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia, w tym zaległego jest pracodawca. Sytuacji gdy nie nastąpiło wypowiedzenie umowy o pracę - zachowaniem okresu wypowiedzenia trudno przyjąć, że właściwym postępowaniem jest jednostronny wysłanie pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy – chyba, że nastąpi to w uzgodnieniu z pracownikiem. W takim jednak przypadku należy rozważyć wcześniejsze zapewnienie pracownikowi profilaktycznego badania kontrolnego.

UZASADNIENIE

Jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika - obok prawa do wynagrodzenia jest prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadą jest, że urlopu udziela się na dni pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.

Urlop powinien być udzielony w roku bieżącym - czyli całość urlopu powinna być udzielana w roku kalendarzowym w którym pracownik uzyskał do urlopu prawo. Nie w każdym jednak przypadku udzielenie urlopu w pełnej puli będzie możliwe - mogą bowiem wystąpić sytuacje kiedy to urlop będzie musiał być przeniesiony na rok kolejny, urlop taki oczywiście nie przepadnie i stanie się urlopem zaległym.

W praktyce może powstać wątpliwość - czy pracodawca ma prawo udzielić urlopu zaległego pracownikowi, któremu kończy się świadczenie rehabilitacyjne a który będzie znajdował się w okresie wyczekiwania na przyznanie renty. Odnosząc się do powyższego dylematu należy zauważyć, że przepisy kp co do zasady przewidują jedną sytuację kiedy to pracodawca może jednostronnie udzielić urlopu wypoczynkowego - w tym urlopu zaległego. Dotyczy to rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Z kodeksu pracy wynika zasada zgodnie z którą w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Jeżeli zatem pracodawca po okresie przyznawania świadczenia rehabilitacyjnego nie rozwiązuje umowy o pracę za wypowiedzeniem - trudno wówczas mówić o jednostronnym udzieleniu zaległego urlopu. Udzielenie takiego urlopu będzie jednak możliwe w sytuacji gdy zostanie to uzgodnione z pracownikiem (przyjmując, że nie zostało pracownikowi wręczone wypowiedzenie).

Odrębną kwestią jest weryfikacja zdrowotna pracownika przed udzieleniem urlopu. Przyjmując długotrwałą niezdolność do pracy z powodu choroby pracodawca powinien skierować pracownika na kontrolne badania profilaktyczne - nie można wykluczyć, że w razie kontroli inspektor pracy uzna, iż działanie powyższe powinno być przeprowadzone w pierwszej kolejności, zanim pracodawca udzieli urlopu zaległego po okresie przyznawania świadczenia rehabilitacyjnego.

Podstawa prawna:

Sebastian Kryczka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00