Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1188.2021.1.MM

ustalenie właściwej stawki opodatkowania od uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 9 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia właściwej stawki opodatkowania od uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, rezydentem podatkowym podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Od ... września 2018 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Zgodnie ze zgłoszeniem dokonanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, przeważającym rodzajem działalności gospodarczej jest - Działalność prawnicza - określona kodem PKD 69.10.Z. W związku ze złożonym egzaminem radcowskim, Wnioskodawca został wpisany na listę radców prawnych, prowadzoną przez Okręgową Listę Radców Prawnych, pod numerem .... Jednocześnie Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą pod firmą Y, wykonując wolny zawód radcy prawnego. Prowadzone przez Wnioskodawcę usługi mieszczą się pod symbolem PKWIU 69.10.12-69.19.15 oraz 69.10.19. W chwili obecnej, rozlicza się na zasadach określonych w art. 30c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od  osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128, z późn. zm.), prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca nie złożył do tej pory Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów na podstawie ustawy z  dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r., poz. 1993, z późn. zm.). Oświadczenie to zamierza złożyć w 2022 r., tj. do 20 dnia miesiąca następującego po  miesiącu, w którym zostanie osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym 2022. W  ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę cywilnoprawną (umowę zlecenie lub umowę o świadczenie usług, która nie jest uregulowana innymi przepisami, i do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu; dalej: Umowa) w  rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964. - Kodeks cywilny. Wnioskodawca będzie zleceniodawcą, a zleceniobiorcą będzie zaś osoba fizyczna, która również złożyła egzamin radcowski i została wpisana na listę radców prawnych, jako wykonująca zawód radcy prawnego (dalej: Zleceniobiorca). Jednocześnie, Wnioskodawca nie wyklucza, że w ramach prowadzonej działalności zawrze kolejne umowy cywilnoprawne (np. umowy zlecenie lub  umowy o dzieło) z innymi osobami fizycznymi związanymi z istotą wykonywania zawodu prawniczego (np. innych radców prawnych, czy adwokatów). Natomiast na moment składania wniosku, Wnioskodawca ustalił wszelkie szczegóły do zawarcia Umowy ze  Zleceniobiorcą. Umowa ta zostanie zawarta najpóźniej do 31 grudnia 2021 r. na czas nieokreślony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00